Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności

Szanowny Kliencie,
Od dnia 25 maja 2018 roku, zaczyna obowiązywać unijne rozporządzenie, dotyczące ochrony danych osobowych - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO").

Nowe Rozporządzenie nakłada na CEMEX Polska Sp. z o.o., jako administratora Twoich danych osobowych, obowiązek dostosowania do nowych wymogów należytego przetwarzania danych osobowych poprzez aktualizację procedur i dokumentów, w tym m.in. Regulaminów oraz Polityki Prywatności.

W związku z powyższym poniżej zamieszczamy link do Polityki Prywatności.

Ochrona Danych Osobowych
Ochrona Twojej prywatności jest dla nas ważna, dlatego staramy się w możliwie najbardziej przejrzysty sposób pokazać, w jaki sposób wykorzystywane są Twoje dane. Przedstawiamy naszą zaktualizowaną Politykę Prywatności, która szczegółowo wyjaśnia:

 • w jaki sposób zbieramy Informacje o Tobie;
 • w jaki sposób wykorzystujemy Informacje, które zbieramy;
 • w jaki sposób możesz nas poinformować, jeśli wolisz ograniczyć korzystanie z tych Informacji;
 • jakie stosujemy procedury, aby chronić prywatność Twoich Informacji.

 • Nasze wartości
  CEMEX - dlaczego właśnie My i Ty? Co nas wyróżnia i dlaczego tworzymy dla Ciebie?
 • Ekosystem biznesu
  Biznes - budowanie relacji i dobre praktyki. Jak zyskać przewagę na rynku i wyrobić markę?
 • Główka pracuje
  Innowacyjne podejście i usprawnianie procesów: technologie, produkty i rozwiązania.
 • Punkt widzenia
  Plusy i minusy branży budowlanej. Sytuacja na rynku, zabezpieczenie transakcji, finanse oraz BHP.
 • Centrum Wszechświata
  Jesteś najważniejszy - Twoje sukcesy, wybory i dylematy. Opisz to, co dla Ciebie najważniejsze.
 • Trudne decyzje
  Budować…tak, ale jak? Realizacja projektów, kogo zatrudniać i czy jest możliwe eko-budowanie?
 • Szpilki na budowie
  Czy budowanie to męska domena? Co kobiety wiedzą o budowie i jak radzą sobie z fachowcami?
 • Futurystyka
  Nowe trendy i wizja przyszłości. Ciekawe rozwiązania i jak powinno być - "skarbnica pomysłów".
 • Co w trawie piszczy?
  To warto wiedzieć: aktualności, ciekawostki z życia, prasówka.
 • "Po godzinach"
  Hobby nas buduje! Relaks i zainteresowania, ciekawe zajęcia i rzeczy polecane.


Stosowanie domieszek chemicznych do betonu w okresie niskich temperatur

O warunkach „obniżonych/niskich temperatur” podczas prowadzenia prac betoniarskich mówi się, gdy średnia temperatura dobowa spada poniżej +5°C, zaś minimalna może być niższa od 0°C. W sytuacji takiej zarówno mieszankę betonową, jak również beton należy poddawać licznym zabiegom technologicznym. Wskazujemy wybrane sposoby i środki, które sprzyjają uzyskaniu pożądanych rezultatów, przy produkcji mieszanki betonowej przeznaczonej do wbudowania, w okresie niskich temperatur.

Położenie geograficzne Polski i wynikający z niego wilgotny klimat kontynentalny zapewniają pracownikom firm budowlanych pełne spektrum wyzwań, z jakimi można mierzyć się przy wykonywaniu konstrukcji. Napięte harmonogramy i krótkie terminy, wymagają prowadzenia prac wykonawczych w niesprzyjających warunkach pogodowych, do których zaliczyć możemy niskie temperatury w okresie pomiędzy późną jesienią a początkiem wiosny. Szereg problemów do rozwiązania mają również producenci tych materiałów stosowanych w budownictwie, które są wrażliwe na oddziaływanie niskich temperatur. Mieszanka betonowa, a później twardniejący beton stanowią dobry przykład materiału, wobec którego należy stosować liczne zabiegi technologiczne, aby zapewnić warunki konieczne dla osiągnięcia wyspecyfikowanych parametrów.

Jednym z podstawowych składników mieszanki betonowej jest woda. Chemicznie czysta woda, osiąga maksymalną gęstość w 4°C. Gęstość wody gwałtownie spada w temperaturze 0°C podczas zamarzania. Roztwór wodny znajdujący się w porach kapilarnych betonu podobnie jak czysta woda również zwiększa swoją objętość podczas zamarzania. Jego większa objętość w stanie stałym powoduje wytworzenie ciśnienia zdolnego osłabić lub zniszczyć strukturę betonu. Woda stanowi substrat w hydratacji cementu będącej procesem egzotermicznym. Zamrożenie nawet części wody stanowi przeszkodę dla tego procesu chemicznego, podczas którego uwalniane jest ciepło, co stanowi dalsze zagrożenie w warunkach niskich temperatur. W wyniku postępującej hydratacji beton uzyskuje wytrzymałość. Powyżej pewnego krytycznego poziomu wytrzymałości, tj. ok. 5 [MPa] beton nie jest już tak wrażliwy na niską temperaturę. Do podstawowych sposobów ochrony mieszanki i betonu należeć będzie zatem utrzymywanie odpowiednio wysokiej temperatury oraz szybkości, z jaką zachodzi hydratacja cementu w betonie.

Do osiągnięcia powyższej wymienionych celów można posłużyć się metodami fizycznymi i chemicznymi.

Fizyczne podgrzewanie kruszywa i ogrzewanie wody zarobowej do zadanej temperatury powoduje, że mieszanka wysyłana z wytwórni betonu ma wyższą temperaturę.

Metodami chemicznymi można nazwać dobór właściwego cementu, o dużej dynamice uwalniania ciepła hydratacji, jak i dobór odpowiedniego zestawu domieszek chemicznych. W przypadku domieszek przyspieszających wiązanie i/lub twardnienie, niekiedy potocznie i nietrafnie nazywanych „przeciwmrozowymi”, składnik domieszki wpływa na temperaturę zamarzania wody lub przyspiesza reakcje hydratacji. Domieszka, która przyspiesza hydratację z jednej strony powoduje wzmożone uwalnianie ciepła, z drugiej zaś skraca czas do osiągnięcia wytrzymałości, powyżej której beton jest znacząco bardziej odporny na mróz. Do domieszek CEMEX Admixtures z tej kategorii zaliczyć można Isoxel 877 i Isola Isofrost KC45.


Nie tylko modyfikując dynamikę rozwoju wytrzymałości, ale i projektując wyższą wytrzymałość betonu przy zadanej dynamice jej przyrostu uzyskujemy pożądany efekt w postaci skrócenia newralgicznego okresu, w którym beton może łatwo ulec zniszczeniu w niskiej temperaturze. Niewielka ilość wody w stosunku do cementu, to także większe stężenie roztworu wodnego w betonie i dalsze obniżenie temperatury zamarzania. W tym zadaniu pomogą nowoczesne domieszki upłynniające CEMEX z linii Isoflow, umożliwiając produkcję betonu przy niskim wskaźniku wodno-cementowym (spoiwowym).

Osobną kwestią jest beton, dla którego wyspecyfikowano wymaganie mrozoodporności. Beton mrozoodporny projektowany jest poprzez odpowiedni dobór jakościowy i ilościowy składników mieszanki, z reguły z użyciem domieszek napowietrzających, takich jak CEMEX Admixtures Isosphere 60. Rozległe zagadnienie produkcji betonów mrozoodpornych wykracza poza zakres niniejszego artykułu.

Stosując domieszki chemiczne należy pamiętać, że same w sobie stanowią pomoc w uzyskaniu zamierzonego efektu, nie zaś gwarancję jego uzyskania. Należyte wyprodukowanie i dostarczenie nawet najlepiej zaprojektowanej mieszanki betonowej stanowi zaledwie połowę sukcesu – drugą połowę stanowić będzie właściwa pielęgnacja świeżo ułożonego betonu.

Wysokie tempo rozwoju cywilizacyjnego, stawia równie wysokie wymagania przed budownictwem. Oczekiwane szybkie tempo prac, efektywne wykorzystanie sprzętu i czasu pracowników, rotacja form i szalunków podyktowane są względami ekonomicznymi. Wymienione czynniki skłaniają firmy z sektora budowlanego do szukania nowoczesnych rozwiązań. Do takich zaliczyć można mieszanki betonowe współcześnie produkowane z użyciem zaawansowanych domieszek chemicznych.
Wyślij do znajomego
Komentuj na forum
Brak komentarzy na forum

Oceń artykuł:

data publikacji: 19.11.2018

autor: Bartosz Badziąg
Menadżer Produktu Domieszki Chemiczne w CEMEX Polska Sp. z o.o. Doświadczenie i wiedza zebrane w technologii betonów i zapraw, monitoringu jakości ich składników, jak i podczas współpracy z Klientami, pozwala mu na szerokie spojrzenie na potrzeby rynku w branży materiałów budowlanych, w której działa od 2006 roku.Zapisz się na Biuletyn: